Preskočiť na obsah

Buďme k sebe tolerantní

Zverejnené 12.4.2019.

Dňa  12. 4. 2019 sa v našej škole organizoval deň venovaný multikultúrnej výchove. Prišla k nám černoška, Eskimák, Indián, Mexičan a Aziat. Prostredníctvom preoblečených žiakov za jednotlivých členov národností sme spoznávali ich typické vlastnosti, črty aj samotnú kultúru. Každá národnosť bola podložená aj prezentáciou a obrazovým materiálom pre lepšie zapamätanie. Žiaci sa prostredníctvom aktivít imaginárne preniesli do Afriky, kde si vyskúšali nosenie džbánov na hlave. Na severnom póle spolu s Eskimákom lovili ryby, v prériách si zastrieľali lukom a šípmi ako Indiáni. Na zopakovanie národností sme žiakom pripravili živé pexeso. Po prechádzke svetom sme sa dostali aj na Slovensko a k menšinovým národnostiam, ktoré žijú na našom území. Žiaci sa predviedli typickým rómskym tancom. Ukázali sme si tiež zvyky a remeslá, ktorým sa v minulosti Rómovia venovali. Pre porovnanie sme predstavili niektoré rusínske zvyky a sviatky. Keďže sa blíži sviatok Veľkej noci, nechýbalo zdobenie kraslíc. Každý maľoval inou farbou rôzne tvary a naším spoločným heslom bolo: „Každý z nás je iný, inej farby, inej národnosti, ale predsa všetci sme obyvateľmi jednej Zeme, a preto musíme spolu vychádzať a navzájom sa tolerovať.“ Pre utuženie dobrých vzťahov a spoluprácu si žiaci vo dvojiciach vytvorili náramky priateľstva, aby si navzájom neubližovali, ale naopak, snažili sa pomôcť jeden druhému.