Preskočiť na obsah

Deň pôvodných odrôd jabĺk

Zverejnené 23.10.2023.

21.10.2023

Dňa 20.10.2023 sme na našej škole oslávili Deň pôvodných odrôd jabĺk. Žiaci sa dozvedeli zaujímavé informácie o jablkách, o ich odrodách a produktoch vyrobených z nich. Žiaci zistili, že jablko je „všeliek“, lebo obsahuje veľa vitamínu C,  vodu (až 84%), vlákninu, vďaka ktorej má blahodarný účinok na náš metabolizmus, látku pektín, ktorý na seba viaže škodliviny z tela a odvádza ich von, nenasýtené tuky a minerály: draslík, vápnik, horčík. Jablko vždy uhasí smäd a dobre zasýti. Veľmi veľa výživných látok sa nachádza už v šupke, preto by sa pri konzumácii jablko nemalo šúpať.

Počas prezentácie si žiaci zopakovali aj časti jablka- šupka, dužina, jadierka a stopka, dozvedeli sa že, jablčný strom rastie 4 až 5 rokov kým začne produkovať jablká. Potom môže strom dávať ovocie až 100 rokov. Žiaci mali možnosť ochutnať aj domáce výrobky z jabĺk – jablkovú výživu a jablkový obrátený koláč, ktorý žiakom veľmi chutil. Najpútavejšou aktivitou pre žiakov bol strom – jabloň, na ktorý žiaci pripevňovali kvety, jabĺčka a vločky podľa štyroch ročných období. Pri aktivite – najdlhšia šupka, si žiaci precvičili šikovnosť a jemnú motoriku rúk. Niektorým to išlo veľmi dobre, niektorí ešte musia na tom popracovať. Ďalšou aktivitou bolo vylovenie jabĺčok z vody len pomocou úst, ruky pri to nemohli používať. Bolo to humorné, ako sa niektorí žiaci snažili jabĺčka uchytiť. Za odmenu si mohli ulovené jabĺčko zjesť. Na záver tohto zaujímavého dňa si všetci zaspievali pieseň- Červené jabĺčko v oblôčku mám a dostali pracovné listy s omaľovánkou jabĺčok.