Preskočiť na obsah

MDD

Zverejnené 12.6.2023.

„Zaspievame o slniečku, o lete,

aby bolo dobre deťom na svete.

Aby každý koláče a knižky mal,

Aby nikto nežiarlil a neplakal.

Dnes je veľký sviatok detí, hojaja,

Kamarátstvo srdiečka nám pospája.“

Medzinárodný deň detí  – je sviatok detí,  ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Zvyčajne sa oslavuje každoročne 1. júna. Na Slovensku sa slávi od roku 1952.

Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla  na Svetovej konferencii pre blaho detí  v Ženeve, vo Švajčiarsku  v roku 1925.

Na tejto konferencii zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním  a inými otázkami týkajúcimi sa detí  na celom svete.

V tento deň je zvykom, že sa na školách neskúša.

S našimi žiakmi sme tento sviatočný deň oslávili tak, ako sa patrí. Počasie nám prialo, slniečko svietilo a tak sme sa mohli naplno venovať súťažiam a hrám na našom multifunkčnom ihrisku. Široko ďaleko bolo počuť krik, povzbudzovanie, šantenie detí a určite každému udrela do nosa aj vôňa grilovaných klobások, na ktorých si deti pochutnali. Zlatým klincom tohto dňa bola vynikajúca zmrzlinka, ktorú pre žiakov sponzorovala pani Monika Chomjaková, za čo jej veľmi pekne ďakujeme. Na konci odchádzali žiaci z ihriska  unavení, vyčerpaní, ale s dobrým pocitom, že prežili pekný deň a urobili aj niečo veľmi prospešné  pre svoje zdravie. Všetkým nám predsa ide o zdravý duševný ale aj telesný vývoj našich detí.