Preskočiť na obsah

Medzinárodný deň tanca

Zverejnené 15.5.2024.

Medzinárodný deň tanca je oficiálne uznávaný sviatok, ktorý je po celom svete každoročne oslavovaný 29. apríla na pamiatku narodenia veľkého tanečného reformátora Jeana-Georgesa Noverrea (1727). Sviatok bol uznaný v roku 1982, kedy ho prvýkrát vyhlásil Tanečný výbor Medzinárodného divadelného inštitútu ITI.

Aj žiaci z ŠKD Lukov si pripomenuli tento deň. Ako inak, ak nie tancom. Najprv si žiaci prečítali a pozreli prezentáciu na PC, ktorá bola zameraná nie len na moderný tanec, ale aj na krásne ľudové zvyky, tradície, folklór a kroje, ktoré máme v našom regióne bohato zachované.  Potom nás už čakali tanečné ukážky, podľa ktorých sme si zatancovali. Žiaci si mohli prezrieť ukážky rôznych tanečných štýlov ako je napríklad street dance, disco, swing, viedenský valčík, slowfox, quickstep, tango, samba, cha-cha, rumba, pasodoble, jive a iné. Nezabudli sme ani na folklór a žiaci si vyskúšali zatancovať karičku.

 Záver tanečného popoludnia v ŠKD patril súťažiam a hrám. Žiaci súťažili v pohybových aktivitách, rytmických cvičeniach, zahrali si stoličkový tanec a hru na vytrvalosť a pozornosť, naučili sa zahrať známu melódiu vlastným telom. Neskôr si žiaci trocha oddýchli pri vedomostnej hre a každý podľa svojich predstáv mohol nakresliť a vymaľovať svojho tanečníka či tanečnicu.💃🕺

Posolstvom dňa je oslava tanca, zjednotenie jeho všetkých foriem, zvýraznenie jeho schopnosti spájať ľudí rôznych národností a kultúr, prekročiť tak politické, kultúrne a etnické bariéry a sprostredkovať bohatstvo rôznych tanečných foriem a tradícií.