Preskočiť na obsah

SVETOVÝ DEŇ POHYBOM KU ZDRAVIU

Zverejnené 29.5.2023.

Svetový deň pohybom ku zdraviu bol vyhlásený svetovou zdravotníckou organizáciou v roku 2002 a oslavuje sa od roku 2003. Tento deň poukazuje na problém pohodlného sedavého spôsobu života. To spôsobuje vzrastajúci počet chronických ochorení spôsobených nezdravou stravou a nedostatkom pohybu.

Čo nám dáva pohyb?

Pohyb by mal byť prirodzenou súčasťou nášho života. Ak je pohybová aktivita vykonávaná pravidelne, dlhodobo a s dostatočnou intenzitou, má priaznivý vplyv na zdravie človeka. Preto pohybovej aktivite treba venovať dostatok času nielen v rámci tohto dňa, ale počas celého roka.

         My sme si na našej škole tento deň pripomenuli trošku neskôr, ale o to intenzívnejšie.

         Po krátkej prezentácii sme sa so žiakmi presunuli do telocvične, kde sme sa rozcvičili pomocou čísel. Žiaci hádzali kockou a potom si hľadali svoj cvik v tabuľke. Pre niektorých bol ich cvik jednoduchý, pre iných zložitý.

         V druhej aktivite si žiaci precvičili svoju koordináciu a spoluprácu. Pomocou nôh a lana mali jednotlivé dvojice pritiahnuť k sebe kužeľ v čo najkratšom čase.

         Ďalšou aktivitou si žiaci precvičili silu svojich rúk. V pozícii plank mali preniesť loptičky z jedného kruhu do druhého.

         Žiaci si zasúťažili aj v rýchlosti, ale trošku netradične. Pre nich dobre známy cvik- žabky, sa zmenil na niečo zložitejšie. Tentoraz ho cvičili vo dvojici s palicami v rukách.

         Futbal majú naši žiaci  veľmi radi. Zahrali sme si ho však inak. Celé družstvo sa muselo držať za ruky, prihrávať si a dostať sa z jednej strany telocvične na druhú. Na začiatku sa im to páčilo, potom prišli nato, že to nie je až také jednoduché.

         V ďalšej hre sme pokračovali v družstve. Žiaci sa opäť držali za ruky, sedeli na zemi v tureckom sede a museli sa čo najskôr postaviť bez toho, aby sa pustili. Táto hra im išla veľmi dobre.

         Pieseň Hlava, ramená, kolená, palce pozná každý. My sme si ju trošku upravili. Žiaci počas spievania a ukazovania museli dávať veľký pozor. Učiteľka im do toho kedykoľvek zaspievala „kužeľ“ a oni sa ho mali dotknúť. Kto bol rýchlejší, ten vyhral.

         Na konci si žiaci prešli prekážkovou dráhou. Mali prejsť rebríkom na plošinku, potom zísť druhým dole, prejsť tunelom, driblovať okolo kužeľov, urobiť kotúľ, preskočiť bránky, zahrať futbal a trafiť otvor na šaškovi. Táto časť dňa sa im páčila najviac.