Svetový deň rӧntgenológie a rӧntgenológov sa prvýkrát oslavoval v novembri 2003 a je oslavou veľkého prínosu tejto liečebnej metódy, jej dôležitej úlohy pri diagnostike a liečbe pacientov. Je tiež ocenením práce odborníkov- rӧntgenológov. Odhaduje sa, že sa ročne vykoná 5 miliárd rӧntgenov na celom svete.
Tento deň sme spolu so žiakmi začali krátkou prezentáciou, kde sa dozvedeli, kto bol vynálezcom rӧntgenu- Wilhelm Cornard Rӧntgen. Videli aj prvý rӧntgenový prístroj, prvý rӧntgen. Dozvedeli sa aj ako sa rӧntgen dostal na Slovensko a kto ho k nám priniesol- doktor Vojtech Alexander z Kežmarku.
Žiaci si pozreli zmenšeninu kostry človeka a spoznali jej kosti.
Pri ukážke rӧntgenového snímku žiaci videli zakrivenú os chrbtice a zároveň pochopili, aké je dôležité správne držanie tela pri chôdzi a sedení.
Pri skladaní 4- vrstvového dreveného puzzle sa žiaci potrápili. Nevedeli správne zoradiť jednotlivé dieliky k sebe.
Počas rozcvičky sa trošku rozhýbali a prišli na to, že nie sú až takí ohybní ako by bolo vhodné.
Pri hre- pexeso mali správne sparovať rӧntgenové snímky časti kostry človeka (zuby, lebka, hrudník, horná končatina, dolná končatina, panva…) s časťami tela človeka. Bolo to pre nich zaujímavé, keďže poniektorí rӧntgenový snímok videli po prvýkrát v živote.
Žiaci sa zabavili aj pri zostavovaní vlastnej kostry. Prváci si nakreslili vlastný rӧntgen, druháci spájali čísla do tvaru kostry, tretiaci si vystrihli jednotlivé kosti z papiera a potom ich zlepili a štvrtáci si svoju kostru vytvorili z paličiek.
Posledná aktivita- krokodíl ich bavila asi najviac. Snažili sa stláčať zuby krokodíla tak, aby im prst nechytil do pasce.