Preskočiť na obsah

SVETOVÝ DEŇ SPORENIA

Zverejnené 6.11.2023.

Svetový deň sporenia si pripomíname 31.10. Tento deň vyhlásili bankári na kongrese v Miláne v roku 1924, v roku 1989 ho schválilo OSN. Dôležitosť sporenia sa teda zdôrazňuje takmer storočnicu.

Jedným z hlavných cieľov je zvýšenie povedomia verejnosti o význame úspor pre domácnosti a ekonomiku krajiny.

V každej domácnosti sa každodenne stretávame s výdavkami a často s predpokladanými alebo nečakanými udalosťami. Myslíme tým pokazenú práčku, výdavky na dovolenku, nákupy vecí do školy a pod.

Nevyhnutnosť sporenia pre spokojnú budúcnosť bez stresu je potrebné vštepovať už v detstve, nakoľko zadlženosť domácností neustále narastá a teda sporenie nie je až taká samozrejmosť ani dnes.

Pre žiakov sme si pripravili rôzne aktivity na túto tému. Hneď po jesenných prázdninách sme si pripravili makety peňazí a peňaženky.

– Poznávali sme hodnotu mincí a bankoviek

– Predstavili sme im obchod s hračkami s označenými cenami, ktoré si mohli zakúpiť či už pomocou svojich vystrihnutých peňazí z pracovných zošitov alebo maketami peňazí

– Mladší žiaci vyfarbovali peniaze a starší žiaci vypracovávali pracovné listy zamerané na finančnú gramotnosť.

– Zahrali sme si situáciu na dovolenke, ako prišla rodina do reštaurácie na večeru, ako ich čašníčky obsluhovali, ako si vyberali podľa denného menu, a ako si danú sumu za objednané jedlo prepočítali a zaplatili.

Ďalšou aktivitou bolo zariaďovanie domu nábytkom z našetrených peňazí. Žiaci mali pripravené makety domov z kartónu a  vystrihnuté obrázky jednotlivých zariadení domácnosti ako obývačky, spálne, kúpeľne, schody, okná, sedacie súpravy, kuchyne a iné príslušenstvo do domácnosti. Z predajne si zástupcovia jednotlivých skupín vyberali nábytok a zariaďovali dom. Aktivity boli pre nich nové a práca s peniazmi ich veľmi zaujala.