Preskočiť na obsah

Deň zápasu za ľudské práva

Zverejnené 27.3.2024.

Ľudské práva patria každému jednému z nás. 25. marec je pamätný deň, kedy si na Slovensku pripomíname už 36. výročie ,,Sviečkovej manifestácie.“ Táto udalosť prispela k boju za demokraciu a k dodržiavaniu ľudských práv na Slovensku. Sviečková manifestácia v roku 1988 bol pokojný protest za dodržiavanie občianskych a náboženských práv a slobôd, na ktorom sa zišli tisícky ľudí, ktorí so sviečkami v rukách demonštrovali. Táto odvaha ľudí vzoprieť sa totalitnému režimu prispela aj k pádu komunistického režimu. A preto sa 25. marec 2024 niesol na Základnej škole v Lukove v duchu tohto pamätného dňa.

Pre žiakov sa v rámci projektového vyučovania uskutočnila akcia pod názvom „Ľudské práva očami detí.“ Po úvodnej prezentácii o ľudských právach,  právach detí a ich povinnostiach si žiaci pozreli aj krátke ukážky dokumentárnych filmov o školskom systéme v Iráne či detskej práci v Nigérii. Žiakov tieto ukážky veľmi zaujali a v triede sa rozpútala diskusia o tom, ako to je v krajinách, kde sa nedodržiavajú ľudské práva naozaj ťažké. Boli prekvapení, že na ťažkú prácu sa využívajú aj deti od piatich rokov, ktoré pracujú v život ohrozujúcich podmienkach a to len kvôli troche jedla či vody. Žiaci po tejto diskusii a rolovej hre vyjadrili svoje postoje k ľudským právam a predniesli návrhy ako za ne bojovať. Žiaci pochopili, že nie všetky deti sveta sa majú tak dobre ako my.

Následne boli pre žiakov pripravené zaujímavé aktivity ako kartičky potrieb a želaní, kde si žiaci uvedomili rozdiel medzi dôležitými vecami a potrebami v živote a vecami menejcennými, bez ktorých sa dá existovať. Medzi základné potreby žiaci zaradili právo na vodu, právo na bezpečnosť, právo na život, slobodu, ochranu, právo slobodného prejavu, právo na vzdelanie a iné a medzi svoje želania zaradili napríklad vlastniť televízor, dlhšie prázdniny, vlastniť vlastnú izbu a pod. Po tejto aktivite sme si zahrali hru  práva v balóne, kde si žiaci do balóna zapísali 10 najdôležitejších práv, no potom ich čakala ťažká úloha- vyhodiť z balóna 5 práv lebo sa zrútia. Po tejto aktivite nasledovala ďalšia podnetná diskusia o ľudských právach. Nakoniec nasledovala aktivita ,,domček ako vzťah,“ kde žiaci vytvorili asociáciu rodiny s domom. Určili si, aké vlastnosti budú tvoriť základ domu, aké múry či strechu. V závere tohto dňa sme vytvorili plagát balóna ľudských práv a slobôdlogo ľudských práv, ktoré žiaci vytvorili odtlačkami vlastných rúk. Oba plagáty sme si vystavili v interiéry školy, aby nám pripomínali tento pamätný deň.

Všetci sa do pripravených činností aktívne zapájali, každý podľa svojich schopností a možností. Atmosféra počas akcie bola príjemná a nenútená, žiakom sa veľmi páčila. Odniesli si veľa zaujímavých informácii, o ktorých doteraz nevedeli. No najdôležitejšie bolo pochopiť, že moje práva siahajú len potiaľ, pokiaľ nezasahujú do práv iných.