Preskočiť na obsah

Medzinárodný deň Rómov

Zverejnené 8.4.2022.

Medzinárodný deň Rómov pripadá na 8. apríl. Tento deň si Rómovia pripomínajú ako svoj pamätný deň na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov. Na svojom I. kongrese sa zišli Rómovia zo 14 krajín v dňoch 8.- 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. My sme si na našej škole tento deň pripomenuli so žiakmi 1.-4. ročníka až 21.apríla. Žiaci formou prezentácie získali vedomosti  o rómskom pôvode, o rómskej hymne /pieseň Gelem, gelem…/ a vlajke, ktorá ich reprezentuje na celom svete. Dozvedeli sa, že na Slovensku žije  približne 440 000 Rómov. Početnejšia rómska komunita žije v 804 obciach a mestách Slovenska a menšie skupiny v 373 ďalších obciach. Koncentrujú sa najmä na juhu a východe Slovenska. Rómski žiaci si zopakovali počítanie do 10 v rómskom jazyku a porozprávali o tradičných rómskych jedlách /gója, marikľa, pašvare, kľončka, randulica…/. Dozvedeli sa aj o známych osobnostiach rómskeho pôvodu – Dominika Mirgová, Monika Bagárová, Anita Soul, Mamba, Ján Bendik, o hudobných skupinách : Cigánski diabli, Rytmus, Kmeťoband, Gipsy čave…
Na začiatku tohto dňa nás privítali žiaci 4. roč. svojim rómskym tancom na pieseň – Karolína – Roland IV.
Po krátkej prezentácii nasledovali ďalšie aktivity:
– Súťaž skladania plastových pohárikov pomocou nafuknutého balónika.
– Vyfarbovanie rómskej vlajky
– Skladačka – žiaci mali poskladať z písmen názov tradičných rómskych jedál
– Ťahanie cukríka zaviazaného na šnúrke
– Vytváranie rómskeho účesu – žiaci mali vyfarbiť tvár ženy a pomocou krepového papiera vytvoriť účes
Na záver dňa sme si vypočuli rómsku hymnu, kde si rómski žiaci aj zaspievali.