Aj na našej základnej škole sa žiaci zoznámili so Svetovým Braillovým dňom. Ten sa síce oslavuje 4.1., my sme však vtedy mali ešte prázdniny, tak sme si ho pripomenuli až 18.1.
Louis Braille sa narodil 4.1.1809 a zomrel 6.1. 1852 v Paríži. Jeho otec pracoval ako kožiar, a pri svojej práci často používal šidlo. O svoj zrak prišil práve pri hre s týmto nástrojom ako trojročný. V 10 rokoch ho prijali do Ústavu slepcov v Paríži. Práve tu sa ako dvanásťročný začal zaoberať myšlienkou písma pre slepých. V roku 1824, ako šestnásťročnému, sa mu podarilo zostaviť písmo, ktoré nevidiacim najviac vyhovovalo.
Žiaci si ako prvé vyskúšali písať svoje iniciály pomocou Braillovej abecedy. Celkom ich to zaujalo. Prišli nato, že to nie je také jednoduché.
V ďalšej aktivite museli žiaci so zavretými očami pozorne počúvať svojho kamaráta, ktorý ich slovne navigoval, aby správne trafili guličku na správne miesto v paletke.
Pri súťaži vo Zvukovom pexese bolo zaujímavé sledovať žiakov ako pozorne napínajú svoje uši. Pomocou sluchu sa snažili uhádnuť čo najviac rovnakých dvojíc. Niektorý žiakom to išlo lepšie, niektorým horšie.
Pri hre Vodiaci pes žiaci so zavretými očami pozorne počúvali svojho kamaráta, ktorý ich navigoval pri prekážkovej dráhe. Žiaci mali prejsť cez prekážku, kľučkovať medzi kuželkami, dvakrát obísť okolo stoličky a nakoniec si na ňu aj sadnúť.
Žiaci so zaviazanými očami spoznávali svojich spolužiakov. V tejto súťaži nešlo o rýchlosť, ale skôr o presnosť, svojich spolužiakov si celkom dobre poznajú.
V poslednej aktivite si žiaci vyskúšali písať na tabuľu to, čo im písal spolužiak na chrbát. V tejto aktivite im to vôbec nešlo.